# PC95SP70X20X20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95SP70X20X20
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95sp70x20x20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95sp70x20x20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** SP
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Length:** 2.756" (70.00mm)
- **Material:** PC95
- **Supplier Device Package:** SP 70 x 20 x 20
- **Width:** 0.787" (20.00mm)