# PC95SP50X50X5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95SP50X50X5
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95sp50x50x5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95sp50x50x5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** SP
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Material:** PC95
- **Supplier Device Package:** SP 50 x 50 x 5
- **Width:** 1.969" (50.00mm)