# PC95PQ65/54-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95PQ65/54-Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95pq65-54-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95pq65-54-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Effective Area (Ae) mm²:** 597
- **Effective Length (le) mm:** 123
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 73552
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 2.106" (53.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 13.5 µH
- **Length:** 2.559" (65.00mm)
- **Material:** PC95
- **Supplier Device Package:** PQ 65 x 54
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 1.772" (45.00mm)