# PC95EIR18/5/12-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95EIR18/5/12-Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95eir18-5-12-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95eir18-5-12-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** HER, PLT
- **Effective Area (Ae) mm²:** 19.7
- **Effective Length (le) mm:** 32.8
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 645
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 3.69 µH
- **Length:** 0.715" (18.15mm)
- **Material:** PC95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 28.3
- **Supplier Device Package:** EI 18 x 5 x 12
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 0.472" (12.00mm)