# PC95EIR14/4.5/9-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95EIR14/4.5/9-Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95eir14-4-5-9-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95eir14-4-5-9-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** HER, PLT
- **Effective Area (Ae) mm²:** 15.4
- **Effective Length (le) mm:** 22.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 349
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 2.8 µH
- **Length:** 0.545" (13.85mm)
- **Material:** PC95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 21.2
- **Supplier Device Package:** EIR 14 x 4.5 x 9
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 0.354" (9.00mm)