# PC95EI14/5/5-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC95EI14/5/5-Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc95ei14-5-5-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc95ei14-5-5-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** HE, PLT
- **Effective Area (Ae) mm²:** 16.7
- **Effective Length (le) mm:** 15
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 251
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 1.55 µH
- **Length:** 0.551" (14.00mm)
- **Material:** PC95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 15
- **Supplier Device Package:** EI 14 x 5 x 5
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 0.197" (5.00mm)