# PC610H502AP15LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC610H502AP15LF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc610h502ap15lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc610h502ap15lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.591" (15.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 280°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** 5%
- **Termination Style:** PC Pins, Board Locks
- **Tolerance:** ±20%