# PC47EI40-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC47EI40-Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc47ei40-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc47ei40-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Effective Area (Ae) mm²:** 148
- **Effective Length (le) mm:** 77
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 11400
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Inductance Factor (Al):** 4.86 µH
- **Initial Permeability (µi):** 2500
- **Length:** 1.575" (40.00mm)
- **Material:** PC47
- **Tolerance:** ±25%