# PC40P9/5A100-52H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC40P9/5A100-52H
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc40p9-5a100-52h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc40p9-5a100-52h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P
- **Diameter:** 0.366" (9.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 10
- **Effective Length (le) mm:** 12.4
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 124
- **Effective Permeability (µe):** 100
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Material:** PC40
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 7.29
- **Supplier Device Package:** P 9 x 5
- **Tolerance:** ±3%