# PC40P30/19Z-52H-NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC40P30/19Z-52H-NN
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc40p30-19z-52h-nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc40p30-19z-52h-nn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P
- **Diameter:** 1.181" (30.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 137
- **Effective Length (le) mm:** 45.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 6192
- **Effective Permeability (µe):** 1917
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 7.3 µH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Material:** PC40
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 109
- **Supplier Device Package:** P 30 x 19
- **Tolerance:** ±25%