# PC40P11/7A100-52H-NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC40P11/7A100-52H-NN
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc40p11-7a100-52h-nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc40p11-7a100-52h-nn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P
- **Diameter:** 0.445" (11.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 16
- **Effective Length (le) mm:** 15.5
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 248
- **Effective Permeability (µe):** 75
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Material:** PC40
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 12.4
- **Supplier Device Package:** P 11 x 7
- **Tolerance:** ±3%