# PC200S-10-S-02-T-LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC200S-10-S-02-T-LF
- **Manufacturer:** Major League Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc200s-10-s-02-t-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc200s-10-s-02-t-lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.102" (2.60mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 7.9A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.350" (8.89mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)