# PC156H-24-S-01-T-LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC156H-24-S-01-T-LF
- **Manufacturer:** Major League Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc156h-24-s-01-t-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc156h-24-s-01-t-lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.475" (12.07mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 7.9A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.125" (3.18mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 24
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.750" (19.05mm)
- **Pitch:** 0.156" (3.96mm)