# PC14C13BL10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC14C13BL10
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc14c13bl10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc14c13bl10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/50/47/985047-298-12024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C14
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Approval Agency Marking:** CE, cUL, UL
- **Approved Countries:** Canada, Europe, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** H05VV-F3G1.0, SJTW
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Length:** 10.00' (3.05m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250VAC
- **Wire Gauge:** 18 AWG