# PC087-H25D-C0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC087-H25D-C0
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc087-h25d-c0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc087-h25d-c0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/22/06/1322066-298-22686-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Chemical Resistant, Impact Resistant, Weather Resistant
- **Height:** 1.070" (27.18mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 HB
- **Mounting Type:** Push In
- **Opening Size:** 0.870" (22.10mm)
- **Panel Hole Size:** 0.275" ~ 0.288" (6.99mm ~ 7.32mm)
- **Type:** Clamp, P-Type
- **Width:** 0.618" (15.70mm)