# PC-503R000JE66
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PC-503R000JE66
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pc-503r000je66
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pc-503r000je66#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/93/46/12934603-PC30-50-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Ceramic
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets (not included)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 50W
- **Resistance:** 3 Ω
- **Size:** 3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%