# PBV-R047-F1-0.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBV-R047-F1-0.5
- **Manufacturer:** Isabellenhuette
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbv-r047-f1-0-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbv-r047-f1-0-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.815" (20.70mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 47 mΩ
- **Size:** 0.886" L x 0.175" W (22.50mm x 4.45mm)
- **Supplier Device Package:** 4-SIP
- **Temperature Coefficient:** ±30ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%