# PBT-RP200SN1SS0ALA0Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBT-RP200SN1SS0ALA0Z
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbt-rp200sn1ss0ala0z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbt-rp200sn1ss0ala0z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Applications:** Industrial Automation
- **Operating Pressure:** 200PSI (1378.95kPa)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 80°C
- **Output:** 4 mA ~ 20 mA
- **Output Type:** Analog Current
- **Port Size:** Female - 1/4" (6.35mm) NPT
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Gauge
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 8V ~ 35V