# PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbs2-rb010sn1ss0nma0z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbs2-rb010sn1ss0nma0z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.5%
- **Applications:** Industrial Automation
- **Operating Pressure:** 0 ~ 145PSI (0 ~ 1000kPa)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C
- **Output:** 4mA ~ 20mA, 0V ~ 10V
- **Output Type:** Analog Current/Voltage, NPN/PNP
- **Port Size:** Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Gauge
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 15V ~ 35V