# PBRV4.91HR50Y000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBRV4.91HR50Y000
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbrv4-91hr50y000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbrv4-91hr50y000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 30 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 4.91 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.3%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)