# PBRC14.74MR50X000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBRC14.74MR50X000
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbrc14-74mr50x000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbrc14-74mr50x000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 10 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 14.74 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.1%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Height:** 0.047" (1.19mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)