# PBRC-3.68BR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PBRC-3.68BR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pbrc-3-68br
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pbrc-3-68br#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 3.68 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.3%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C
- **Size:** 0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)