# PB2020.472NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PB2020.472NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pb2020-472nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pb2020-472nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 28A
- **Current Rating (Amps):** 16.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.5mOhm Max
- **Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
- **Tolerance:** ±20%