# PB2020.222NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PB2020.222NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pb2020-222nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pb2020-222nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/97/84/9197846-553-1797-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40A
- **Current Rating (Amps):** 21.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.8mOhm Max
- **Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
- **Tolerance:** ±20%