# PAS 201615F-102M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAS 201615F-102M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pas-201615f-102m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pas-201615f-102m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **DC Resistance (DCR):** 38Ohm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** Â±20%