# PAQ100S48-5/FJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAQ100S48-5/FJ
- **Manufacturer:** TDK-Lambda
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paq100s48-5-fj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paq100s48-5-fj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.33" H (57.9mm x 36.8mm x 8.5mm)
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V