# PAN14EE12AA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAN14EE12AA1
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pan14ee12aa1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pan14ee12aa1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/16/16/11161602-P14346-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.059" (1.50mm)
- **Function:** Standard
- **Length:** 0.453" (11.50mm)
- **Motor Type:** Brushed
- **RPM:** 12850 RPM
- **Size:** Round - 0.953" Dia (24.20mm)
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 0.694 / 4.9
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 12VDC