# PAAM60-14C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAAM60-14C
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paam60-14c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paam60-14c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2.5 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 4.44" L x 2.54" W x 1.30" H (112.8mm x 64.5mm x 33.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV