# PAAM60-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAAM60-14
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paam60-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paam60-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC