# PAAM15-12C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAAM15-12C
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paam15-12c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paam15-12c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 1.25 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 2.12" L x 1.14" W x 3.78" H (53.8mm x 29.0mm x 96.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV