# PAAM100-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAAM100-12
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paam100-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paam100-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 8.33A
- **Efficiency:** 92.5%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 4.29" L x 2.30" W x 1.38" H (109.0mm x 58.5mm x 35.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC