# PAA50-14C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAA50-14C
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paa50-14c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paa50-14c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2.083 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 2.55" L x 4.40" W x 1.13" H (64.8mm x 111.8mm x 28.7mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV