# PAA30B-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PAA30B-13
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/paa30b-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/paa30b-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.53" L x 1.78" W x 0.85" H (64.2mm x 45.1mm x 21.7mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC