# PA5615.101HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5615.101HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5615-101hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5615-101hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 84A
- **Current Rating (Amps):** 85 A
- **DC Resistance (DCR):** 125mOhm
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±15%