# PA5449.152NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5449.152NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5449-152nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5449-152nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 15 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.6mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
- **Tolerance:** ±20%