# PA5448.471NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5448.471NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5448-471nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5448-471nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24A
- **Current Rating (Amps):** 25 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.1mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
- **Tolerance:** ±20%