# PA5405.152NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5405.152NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5405-152nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5405-152nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 19 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.5mOhm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%