# PA5404.682NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5404.682NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5404-682nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5404-682nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 5.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 51.5mOhm Max
- **Frequency:** 18MHz
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%