# PA5402.153NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5402.153NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5402-153nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5402-153nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.9A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 374mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** ±20%