# PA5401.332NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5401.332NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5401-332nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5401-332nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5A
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 145mOhm Max
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** ±20%