# PA5300.221HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5300.221HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5300-221hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5300-221hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80A
- **Current Rating (Amps):** 80 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.1mOhm Max
- **Height:** 0.610" (15.50mm)
- **Inductance:** 220 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±15%