# PA5187.181HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5187.181HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5187-181hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5187-181hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 55A
- **Current Rating (Amps):** 48 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.12mOhm
- **Height:** 0.323" (8.20mm)
- **Inductance:** 180 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.425" L x 0.323" W (10.80mm x 8.20mm)
- **Tolerance:** ±10%