# PA5175.562NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5175.562NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5175-562nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5175-562nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7.2A
- **Current Rating (Amps):** 7.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 24.2mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
- **Tolerance:** ±20%