# PA5121.201HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5121.201HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5121-201hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5121-201hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25A
- **Current Rating (Amps):** 13 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.65mOhm
- **Height:** 0.211" (5.35mm)
- **Inductance:** 200 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.307" L x 0.283" W (7.80mm x 7.20mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±10%