# PA5120.481NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5120.481NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5120-481nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5120-481nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 55A
- **Current Rating (Amps):** 32 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.7mOhm
- **Height:** 0.272" (6.90mm)
- **Inductance:** 480 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.681" L x 0.551" W (17.30mm x 14.00mm)
- **Tolerance:** ±10%