# PA5119.901NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5119.901NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5119-901nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5119-901nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 28A
- **Current Rating (Amps):** 14 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.6mOhm
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 900 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.480" L x 0.386" W (12.20mm x 9.80mm)
- **Tolerance:** ±10%