# PA5007.682NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5007.682NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5007-682nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5007-682nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/41/553-4108-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **Current Rating (Amps):** 6.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 42.5mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
- **Tolerance:** ±20%