# PA5001.561NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA5001.561NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa5001-561nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa5001-561nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/40/553-4090-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14A
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 9.3mOhm Max
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 560 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%