# PA4990.151HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4990.151HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4990-151hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4990-151hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 83A
- **Current Rating (Amps):** 77 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.125mOhm
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±15%