# PA4793.501HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PA4793.501HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pa4793-501hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pa4793-501hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.15mOhm
- **Height:** 0.260" (6.60mm)
- **Inductance:** 500 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.575" L x 0.327" W (14.60mm x 8.30mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±10%